Loading

SEO ve Avukatlar İçin Google

Nereden çıktı şimdi bu SEO çalışmaları? Avukatlarda yapmalı mı? Bu sorular özelinden başlayarak kısa bir anlatım yapalım.

Vakur bir duruş ile bir girişimci arasındaki dilemmayı yaşayan birçok avukatın serzenişlerini sosyal platformlarda çokça duymaya başladık. Zaten sahada çalışarak müvekkil ziyaret etme veya bulmak zordu, şimdi istesek de yapamıyoruz. Oturduğumuz yerden yeni müvekkillere nasıl ulaşacağız? Bu soru zihinlerde belirdiğinde – şu an sizin düşündüğünüz gibi – bir çok avukat meslektaşınız aynı şeyi düşünüyor. Dijital dünyada, sosyal medya platformlarında daha fazla görünmeliyim. Ve takip eden soru; ama nasıl?

Sınırları da biraz zorlayarak vakur bir duruşla hareketsiz durmak yerine, girişimci yönümüzün biraz daha ağır bastığı bir hamle ile dijital dünyada arzı endam etmeye karar verdik. Şimdi de önümüzde yasal zorluklar var. Reklam yasağı.

SEO ve Avukatlar İçin Reklam Yasağı

Reklam ve tanıtım arasındaki farkı anlatarak satırlarımı ziyan etmeyeceğim. Bildiğinizi varsayarak seçeneklere geçiyorum. Yasal engeller nedeniyle dijital pazarlama yapamayan bir sektör, kendi hizmetlerini tanıtarak yeni müşterilere nasıl ulaşacak? Bu konuda birkaç seçeneğimiz mevcut. İlki ve sıkça kullanılanı, Instagram, twitter, Linkedin gibi platformlar aracılığı ile kişi ve şirketlerle etkileşime girmek. Diğer ve daha önemli olanı ise SEO çalışması.

İnsanların farklı zorluk ve belirsizlikler karşısında ilk gerçekleştirdikleri eylemin, sorularına cevap bulmak adına Google araması yapmak olduğunu istatistikler söylüyor. Bu oranlar azımsanmayacak seviyelerde olunca da gözler Google dünyasına çevriliyor. Evet, doğru anladınız.  Sizi veya hizmetlerinizi arayan birisinin size en fazla ulaşabileceği mecra Google. Hukuki bir sorunla karşılaşan kişi veya şirketler ilk olarak Google arama motorunda cevap arıyorlar. Trafik kazasında zararımı nasıl alırım? Ev tahliye şartları? Kira artış oranı ne kadar? Bu ve bunun gibi binlercesi.

Google, arama motoru dışında onlarca farklı hizmet sunuyor. Workspace, Chat, Google İşletme, Meet gibi. Tüm bu hizmetleri sunarken belirli ve hizmetleri arasında etkileşim yaratan algoritmalardan faydalanıyor. İşin sırrı burada. Bu algoritmalar, Google arama motorunda sizi veya hizmetini arayan kişilerin karşısına çıkarılacak sonuçları belirliyor. Şimdi deneyin, senedimi nasıl tahsil ederim? sorusunu Google arama motorunda yazdığınızda ilk iki sayfadaki sonuçları gözden geçirin? (Reklam yasağına rağmen reklam veren avukatları ilk sırada görürseniz endişe etmeyin, uzun süre orada kalamazlar) Bu sıralamanın nasıl oluşmuş olabileceğine odaklanın. Onlarca makale, veri ve içerik Google arama sonuçlarında listelenmiş durumda. Her bir içerik bu kadar birbirine benzerken ve hukukta doğru yasalarla belirli iken, Google algoritmaları bu sıralamayı nasıl yapıyor? Sıralanan bu web siteleri ve sayfaların temel farkları neler? Evet, SEO’nun kavram olarak ne olduğunu anlamış bulunmaktasınız. Her şeyi klasik yoldan halletme eğiliminde olan ve genelde muhafazakâr (tutucu anlamında) bir hukukçu için büyük bir adım olduğunu söyleyebiliriz. Tüm dünyada hukukçular için durum maalesef böyle. SEO = Search Engine Optimization.  Arama Motoru Optimizasyonu.

Arama Motoru Optimizasyonu

Kısa bir metinle SEO dünyasını anlatmak kolay değil. Ayhan Kahraman’ın kitaplarına atıfta bulunarak işin çoğunu uzmanına havale edeceğim. Ancak burada çok faydalı bir kontrol listesi paylaşacağım. Bu kontrol listesi ve bileşenleri hayatı önemde. Dijital dünya için hazırladığınız içerikleri kontrol ederken, her bir bileşeni öğrenmiş ve optimize etmiş olacaksınız.

Başlayalım. Mobil uyumlu web siteniz olduğunu varsayıyorum.

Avukatlar İçin SEO İlk Kontrol Listesi

  1. Google İşletme hesabınızın güncel olduğundan emin olun.
  2. Google servislerini tanıyın ve kullanın.
  3. Web sitesiniz WordPress tabanlı ise SEO eklentisi kullanın.
  4. Web sitenize ait harita çıkarın.
  5. Web sitenize ait Robots.txt  belgesini kontrol edin.
  6. Google Console kullanın.
  7. Web sitenize girdiğiniz içeriklerin Google tarafından indekslendiğinden emin olun. (Google arama motoruna site:website adresiniz yazın, (site:legbis.com) kontrol edin)

SEO Çalışmalarına Hemen Başlayın

SEO temel bilgileri edindiniz ve ilk kontrol listesine de sahipsiniz. Bu listeyi tamamladıktan sonra bu bilgiler ile yetinmemeniz gerektiğini anlayacaksınız. Sonrasını öğrenmek emin olun daha kolay olacak. Yeni dünyanın a b c ‘si bunlar. Yeniliklerden kaçınmak yerine cesur olun. UYAP ve e-imza ya nasıl entegre olduğunuzu, udf. formatında belgelerle nasıl mücadele ettiğinizi hatırlayın. Değişimin önünde duramadığınızı ve öğrendiğinizi anımsayarak cesaretlenin. Hukuk mesleğinin geleceği, değişim iradesine sahip profesyonellerce belirlenecek.

Salih Tarhan

İstanbul Hukuk Fakültesi ve UCONN Law School mezunudur. Ceza Hukuku ve İnsan Hakları Hukuku alanlarında uzun yıllar çalışmıştır. Halihazırda, girişimci şirketlerin uluslararası operasyonlarında danışmanlık yapmaktadır. Hukuk teknolojileri ve hukuk innovasyon konularında girişimleri mevcuttur.