Loading

İş Bilgisayarınızı ve Telefonunuzu Silme

Sevimsiz uğurlama ve kutlama arasında çok önemli bir şey yapmanız gerekir: tüm eşyalarınızı toplayın ve iş bilgisayarınızı güvenli bir şekilde temizleyin.

İşinizdeki son gününüz. Sabah toplantısındaki sevimsiz uğurlama ve iş sonrası happy hour arasında, çok önemli bir şey yapmanız gerekir: bilgisayarınızı güvenli bir şekilde temizleyin. Bu adımları takip ederseniz akıllıca davranmış olursunuz.

Yedekleyin

Bilgisayarınızı tamamen silmeden önce, önemli her şeyi yedeklediğinizden emin olun. PDF’ler, fotoğraflar, özgeçmişiniz, değerli olan her şey.

Kopyaladığınız yalnızca bir avuç dijital dosyaysa, bir USB bellek kullanın. Zaten ucuzlar, cebinize tam olarak sığıyorlar ve depolama kapasitesi genellikle en az 2GB veya 4GB. Hafif görevler için başka bir seçenek de Google Drive, Dropbox veya OneDrive gibi bir depolama hizmetidir. Sadece kişisel bir hesap kullandığınızdan ve eski işinize bağlı bir hesap kullanmadığınızdan emin olun. Birkaç gigabayttan fazla veriniz varsa, harici bir sabit sürücü daha iyi olacaktır.

Ancak kaydettiğiniz her şeyin size ait olduğundan ve şirketiniz için değerli olan herhangi bir gizli bilgi içermediğinden emin olun. Bu başınızı belaya sokabilir.

Ayrıldığınızda şirketinizin e-posta sunucusuna erişemezsiniz. Sahip olmanız gereken önemli e-postalar veya kişiler varsa, bunları kişisel e-postanıza iletin.

USB Yuvalarını Kontrol Edin

Telefonunuzu şarj etmek için bilgisayarınızda bir USB kablosu bıraktınız mı? Tüm USB yuvalarınızı kontrol ettiğinizden emin olun.

Sesli mesajınızı kapatma

Şirketten ayrıldığınızı belirten yeni bir giden mesajı kaydedin ve arayanlara yeni kişiyi söyleyin. Sesli mesaj gelen kutunuzdaki tüm mesajları silin.

E-postanızı Kapatın

Bir masaüstü e-posta istemcisi kullanıyorsanız (tarayıcıda çalışan bir istemci değil), tüm gelen kutularınızdaki her şeyi silin ve ardından oturumu kapatın. Oturumu kapatmak, e-posta istemcisinin ayarlarından hesabınızı silmeyi içerebilir. Not: Eski e-postaları silmeden önce, bunu yapmanın şirketinizin politikaları dahilinde olduğundan emin olun. Bazı işler, hala orada olup olmadığınıza bakılmaksızın iletişimin aylarca veya yıllarca saklanmasını gerektirir.

Bilgisayarınızı Silin

Cihazlarınızda yönetici izinleriniz yoksa, teslim etmeden önce tüm hassas bilgilerinizi makinenizden temizlemeniz gerekir. (Bunu bir sonraki bölümde ele alacağız.) Ancak bilgisayarınıza sınırsız erişiminiz varsa, resetleyin! Bu, sabit sürücünüzdeki her şeyi yok edecektir, bu nedenle bunu — her şeyi yedekledikten sonra ve cihazlarınızı teslim etmeye hazır olduğunuzda gerçekleştirin. Birkaç saat sürebilir, bu yüzden önceden plan yapın.

Mac kullanıyorsanız, Mac OS X’i yeniden yükleyerek bilgisayarınızı silebilirsiniz. Apple’ın destek merkezinde bunun nasıl yapılacağına dair net talimatları var.

Windows  için en iyi yöntemlerden biri DBAN kullanmaktır. BestBuy’un web sitesinde bazı iyi talimatlar var. (Evet!) Bunu yapabilen diğer iki uygulama KillDisk ve DP Wipe’dir.

Bilgisayarınızı güvenli bir şekilde temizlemenin gerekli olduğunu düşünmeyebilirsiniz, ancak teslim ettikten sonra o bilgisayara ne olacağı hakkında hiçbir fikriniz yoktur. Başka bir çalışana verilebilir, açık artırmaya çıkarılabilir veya terk edilebilir. İz bırakmamak en güvenli yoldur. Ayrıca, hiç kimse sizin fotolarınızı görmek istemez, ne kadar sevimli olsalar da.

Telefonunuzu Silin

Şirket tarafından size sağlanan bir cep telefonu alacak kadar şanslıysanız, bunu da temizleyin. Telefonların sıfırlanması PC’lerden daha kolay ve hızlıdır.

iPhone’da Ayarlar’daki Genel sekmesine gidin. En alta kaydırın ve Sıfırla’ya dokunun. Ardından, “Tüm İçeriği ve Ayarları Sil”e dokunun. Bu, telefonunuzu fabrika varsayılanlarına sıfırlar. iPad’iniz mi var? Aynı yöntem.

Android telefonda Ayarlar sekmesine gidin. “Kişisel” içinde “Yedekle ve Sıfırla” yı bulacaksınız. “Fabrika verilerine sıfırlama”yı seçin. (Android’in menüleri telefona bağlı olarak değişebilir, ancak yedekleme ve sıfırlama seçeneğini arıyorsunuz.)

Cihazlarınızı silme izniniz yok mu?

Makinenizdeki tüm verileri silmek için yeterli izniniz yoksa,  ilgili departmanınız muhtemelen bunu sizin için yapacaktır. Ancak, kendi güvenliğiniz için, etkin uygulamalardan çıkış yapmak hala iyi bir fikirdir. Slack, HipChat ve özellikle web tarayıcınız.

Bilgisayarınızda depolanan çeşitli web hesaplarınızın tüm parolalarını temizlediğinizden veya sildiğinizden emin olun. Chrome, Safari, Edge veya Firefox gibi modern bir tarayıcı kullanıyorsanız, tarayıcı genellikle web hizmetleri için şifrelerinizi kaydeder ve bunları Google ID, Apple iCloud Anahtar Zinciri veya Firefox Sync hesabınıza bağlar. İş için tarayıcınızda oturum açtıysanız, hiç kimsenin parolalarınıza erişememesi için ayrılırken oturumu kapattığınızdan emin olun.

Belirli bir tarayıcıyı yalnızca iş için kullanıyorsanız veya tarayıcı oturum açma bilgileriniz iş kimliğinize bağlıysa, tarayıcıyı tüm parolalarınızı unutmaya zorlayabilirsiniz.

Chrome’da, Chrome ayarlarında “Kayıtlı Şifreleri Yönet” sekmesini bulun. Bu işlem, iş yerinde kullandığınız Google hesabındaki tüm şifreleri siler. Bunu yalnızca işiniz için benzersiz bir girişiniz varsa yapmalısınız. İş yerindeki Chrome için evdeki Chrome’unuzla aynı kullanıcı adını ve şifreyi kullanıyorsanız, buradaki tüm şifrelerinizi silmek, bunları ev bilgisayarınızda da siler.

Safari tarayıcısında, Tercihler’in altında sol üste gidin. Her bir web sitesi için kaydedilen şifreleri görüntüleyebileceğiniz ve silebileceğiniz bir “Şifreler” sekmesi göreceksiniz.

Microsoft Edge için, tarayıcı penceresinin sağ üst köşesine gidin ve üç noktaya tıklayın. “Ayarlar” a ilerleyin ve “Gelişmiş Ayarları Görüntüle” yi tıklayın. Ardından “Kayıtlı Şifreleri Yönet” e gidin ve tüm şifreleri temizleyin.

Firefox’un parola depolama alanı Güvenlik ayarlarından temizlenebilir. İşte talimatlar.

Chromebook’unuz mu var?

İndirilen dosyaları silin, ardından oturumu kapatın ve hesabınızı kaldırın. Bunu yapmak için izinleriniz varsa Chromebook’u sıfırlayın.

Bu makale Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Berçem Dinç tarafından çevrilmiş ve B Kurumsal editörleri tarafından kontrol edilerek yayınlanmıştır. Orjinal metine bu linkten ulaşabilirsiniz.