Loading

Avukatlar İçin Sanal Ofis Kullanmanın Artıları ve Eksileri

Son birkaç yılda sanal ofislerin popülaritesi ve sayısı arttıkça, giderek daha fazla avukat ofislerini ortak ofis alanlarına taşımaya karar verdi. Birlikte çalışma alanları avukatlara benzersiz faydalar sağlamakla birlikte, avukatların dikkate alması gereken bazı zorluklar da var. 

Sanal ofisler hukukçular için iyi bir seçenek mi? Bazı artıları ve eksileri inceleyelim, böylece bu tespiti kendiniz yapabilirsiniz.

Artı: Az Maliyet ve Başağrısı

Yakın zamana kadar, bir hukuk bürosu açmak önemli bir ön yatırım ve uzun vadeli bir kiralama gerektiriyordu. Ödenecek kira, mobilyalar ve ofis malzemelerinin yanı sıra endişelenmesi gereken diğer ekstra maliyetler vardı. Ve çoğu zaman ticari kiralamalar hukuk firmalarının ihtiyaç duyduğu esnekliklerden yoksundu.

Sanal ofisler bu sorunlara son verdi. Elbette, hala imzalanması gereken sözleşmeler ve sorumluluklar var, ancak bu sözleşmeler daha küçük hacimli. Sanal ofis alanları için tefrişat giderine gerek yok. Altyapı maliyetleri (ankastre mutfak, kahve/su/atıştırmalıklar, kablosuz internet) aylık kira ücretine dahil. Kendi bilgisayarını getir ve çalışmaya başla.

Eksi: Mahremiyet Endişesi

Çoğu geleneksel hukuk firmasında, avukatlar ve personeller  avukat-müvekkil mahremiyetini ve gizli bilgileri korumak için fazladan çaba göstermez. Çünkü ofisteki herkes firmanın ortağı, çalışanı veya parçasıdır.

Ancak sanal ofislerde avukatlık yapmak, avukatların müvekkil bilgilerini koruma konusunda daha önce hiç olmadıkları kadar uyanık olmalarını gerektirir. Başkalarının konuşmalara kulak misafiri olmasını önlemek için mahremiyetten tam manasıyla emin olmaları gerekir. Meraklı gözlerin ekranlarında ne olduğunu görmesini önlemek için masalarından her ayrıldıklarında bilgisayarlarını kilitlemeleri gerekebilir. (Diğer insanların görmesini önlemek için ekranlarına gizlilik filtreleri bile yüklemek isteyebilirler.) Belgeler yazdırıldığında yazıcıların önünde beklemeleri ve yazıcının belleğinden işlerini silmeleri gerekir.

Bu süreç zaman alabilir, ancak sanal ofislerde çalışan avukatlar müşteri bilgilerini koruma konusunda bu alışkanlıkları edindikten sonra,  doğası gereği otomatiğe bağlanacaktır.

Artı: Networking

Sanal ofiste çalışmak, bu alanın üyeleri için her gün yeni  ilişkiler kurma fırsatı sağlar. Ama asıl sihir, size tam manasıyla fayda sağlayacak kişi ve şirketler ile aynı ofiste çalışınca ortaya çıkar. Örneğin, startup’lara danışmanlık yapmaya odaklanan avukatlar, genellikle sanal ofis alanlarında networking yapmayı verimli buluyor. Teknoloji şirketlerinin ve girişimlerin sanal ofis üyesi olma eğilimi göz önüne alındığında, bu bir sürpriz değil.

Networking yapmak sadece bireysel çalışan veya küçük hukuk firmaları için fayda sağlamaz. Linklaters, bir çalışanının  WeWork’te  çalışırken bir  firma temsilcisiyle ilişki kurması sayesinde İngiltere’deki bir teknoloji finansman şirketiyle ortaklığa girdi. Linklaters, teknoloji girişimlerine müşteri bulmak amacıyla sonrasında WeWork’ de yerde kiraladı.

Eksi: Mesleki Dayanışma

İster tek bir firmada ister çeşitli avukatlar tarafından paylaşılan bir ofisin parçası olarak olsun, diğer avukatlarla çalışmanın faydalarından biri, diğer avukatlar tarafından oluşturulan anlık bilgi paylaşımı sistemidir. Uygulama ile ilgili sorular, ofisteki biri tarafından kolayca cevaplanabilir.

Bu destek sistemi sanal ofiste çalışmaya başlandığında sona erer. Güvenilir bir iş arkadaşı tarafından birkaç dakika içinde yanıtlanabilecek sorular, Linkedin grubu veya  arama  motorlarında cevaplanmaya çalışılır.

Kolay Bir Karar mı?

Her avukatın sanal ofise katılma konusunda kendi durumuna özel şartları olacaktır. Ama hata yapma. Sanal ofislerin sürekli artan popülaritesi (ve her yerde) ile, önümüzdeki yıllarda giderek daha fazla avukat bu artıları ve eksileri değerlendirecek.

Bu içerik B Kurumsal çevirmenlerinden Furkan KAYA tarafından Türkçe’ye çevrilmiş ve editorial kontrol sonrası sitede yer verilmiştir. İçeriğin orjinal metnine bu linkten erişebilirsiniz.