Loading

Avukatlar İçin Ofis Çözümleri

Çalışacağınız hukuk ofisiyle ilgili sorular, avukatlık stajından çok önce, üniversite yıllarında belirmeye başlar. Prestijli bir hukuk firmasında çalışmak, kendi ofisini kurmak, uluslararası bir şirkette çalışmak. Gelecekle ilgili tüm planlarınız temelde çalışacağınız yer ile, özelde hayallerinizle ilgili.

Birçok avukat halihazırda evinden çalışıyor. Ofisleri olanlar dahi ofise gerekmedikçe gitmemeyi tercih ediyor. Hal böyle olunca da ortaya çıkan ihtiyaçlara yönelik yeni çözümler gerekiyor. Yeni mezun veya tecrübeli bir avukat olsanız dahi, kariyerinizin her aşamasında önünüzde birçok seçenek var.

Avukatlar İçin Ofis Senaryoları

Hukuk fakültesini yeni bitirdiniz. İleride çalışabileceğiniz bir büroda staj yapmayı tercih ettiniz. Prestijli bir büroda staj yapıyorsunuz. Staj bitti ancak umduğunuz iş teklifini alamadınız. Yeni bir hukuk bürosuna başvurmak, kendi ofisinizi kurmak, ofisini paylaşan meslektaşınızı bulmak, sanal ofis çözümleri. Bir avukat olarak bu ofis seçeneklerinden hangisini tercih etmelisiniz?

Stajını henüz bitirmiş bir avukatın muhtemel geliri yeni bir ofisin kirasını, elektrik – internet gibi sabit giderlerini, mimari düzenlemesini, mobilyalarını, sekreter veya asistan gibi temel gider kalemlerini karşılamaya çoğunlukla yetmez. Hal böyle olunca başvurulan ilk yol baro sayfasındaki iş veya ofis paylaşım ilanlarıdır. Oturduğunuz semte, uzmanlaşmak istediğiniz alana ve yeni mezun birine verilebilecek özlük haklarına göre filtrelediğinizde elinizdeki seçeneklerin bir hayli azalmış olduğunu göreceksiniz. Şirketlerin hukuk departmanlarına yapılacak alımlarda iş tecrübesi arandığı gözetildiğinde, elimizde tatmin edici alternatifler maalesef yok.

Avukatlar İçin Yeni Ofis İmkanları Yaratmak

Yukarıdaki seçeneklerin olumsuz sonuçlandığını varsayarak çözüm aramaya devam edelim. Avukatlık ruhsatımız elimizde, sigorta ve vergi kaydımızı yaptırdık. İlk işimizi almaya hazırız. Yasal adresimizi beyan etmek amacıyla adres arayışı içerisindeyiz. Bu konuda çözüm sunan onlarca sanal ofis seçeneğini incelediniz. Ancak, avukatlık mesleğini kendi iç dinamikleri nedeniyle, başka meslekten profesyonellerin kullandığı sanal ofis çözümlerini kullanma niyetinde değilsiniz. Yanı başınızda gürültülü toplantılar yapan, videolar kaydeden, üniversite kütüphanesini veya teknokentleri andıran bir gurubun olmasını istemiyorsunuz. Müvekkillerinizi ağırlayacağınız ve toplantılarınızı yapabileceğiniz size özel bir ofisiniz olsun istiyorsunuz.

Avukatlar İçin Sanal Ofis Çözümleri

Gördüğünüz gibi seçeneklerimiz bir hayli daraldı. Şu an halihazırda avukatlara yönelik çalışma imkânı sunan birçok sanal ofis çözümü var. Hatta barolar bu gibi çözümleri avukatlara ücretsiz sunuyor. Ancak, duruşma öncesi dinlenme ve çalışma alanı sunma dışında müvekkil veya arabulucu görüşmelerini yapabileceğiniz modern, rahat ve prestijli ofis seçenekleri maalesef yok. İstanbul özelinde konuşursak Avrupa yakasında Chambers Legal, Anadolu yakasına ise B Legal Ofis avukatlara özel hizmet veren, ofis ve toplantı paketleri olan iki şirket.

Ofisle İlgili Karar Vermeden Önce Avukatlar İçin Tavsiyeler

Otuz yıllık tecrübesi olan ve sektörde tanınan bir avukat meslektaşımız şöyle demişti; biz de ilk mezun olduğumuzda benzer tereddütlere sahiptik, pastadan pay alıp alamayacağımızın karamsarlığı içindeydik, korktuğumuz gibi olmadı, ne ben ne de diğer sınıf arkadaşlarımız için. Karamsarlığa kapılmayın. Yapmanız gereken, hızlı bir değişimin içinde olduğumuzun farkında olarak, her an ortaya çıkabilecek ihtiyaçlara yönelik çözümler üretmek ve gerektiğinde de kullanmaktır. Yukarıda belirttiğimiz çözüm önerilerinden birisi mutlaka size hitap edecektir. Belki ofisini paylaşacak bir meslektaş bulacaksınız, belki de prestijli bir büroda işe başlayacaksınız. Belki de kendi sisteminizi inşa ederek yeni bir yöntem yaratacaksınız.  Çözümü aramaktan ve denemekten korkmayın. Unutmayın; hukuk mesleğinin geleceği, değişim iradesine sahip profesyonellerce belirlenecek.